Skip to content

Budownictwo wczoraj i dzis : Filmy i architektura: „Underground”

2 lata ago

462 words

Underground to skondensowana wersja 5-godzinnego serialu (pierwotnie emitowanego w serbskiej telewizji w latach 90.), który odbywa się w Jugosławii, pokazując kraj od początku II wojny światowej po wojny jugosłowiańskie.
Ta teatralna wersja, wyreżyserowana przez Emira Kusturicę, uważana za jednego z największych twórców naszych czasów, wykorzystuje elementy symboliczne, które wymagają silnej znajomości historii, aby w pełni ją zrozumieć, a kończy się niezapomnianym finałem, z postaciami tańczącymi na pływającej wyspie, która oddziela ich z kontynentu.
To niezwykły film, który zapraszamy do cieszenia się i komentowania.
MAIN INFO Tytuł oryginalny: Underground Rok: 1995 Czas trwania: 167 min.
Kraj: Francja, Niemcy, Węgry, FR Jugosławia, Bułgaria Reżyser: Emir Kusturica Pisarz: Dušan Kovačević, Emir Kusturica Ścieżka dźwiękowa: Goran Bregović Obsada: Miki Manojlović, Lazar Ristovski, Mirjana Joković, Slavko Štimac PLOT Film otwiera się w Belgradzie, stolicy Królestwo Jugosławii, we wczesnych godzinach porannych w niedzielę 6 kwietnia 1941 r., jako dwóch łobuzerskich bon vivantów Petar Popara, nazywanych Crni (Blacky) i Marko Dren zmierzają do domu po nocy ciężkiego picia i imprezowania w mieście.
Jeżdżąc na wózku konnym, kiedy są pod ogonem i śpiewani przez mosiężną orkiestrę, pijani śpiewają i strzelają do centrum miasta.
Przechodzą przez Kalemegdan i krzyczą salutem do brata Marko Ivana, który jest opiekunem zwierząt w miejskim zoo.
Jeńczyk, który ma kulawą nogę, jest już gotowy, by karmić zwierzęta i machać nimi ciepło, gdy słucha porannych radiowych biuletynów.
Kiedy pijany duet podjeżdża przed domem Blacky ego, jego ciężarna żona, Vera, wyskakuje ze złością, wprowadzając swojego męża do domu, jednocześnie gderliwie grożąc, że go opuści – tak jak żona Marko opuściła Marko.
Odurzona Marko odsuwa Vera na bok i daje jej znać, że zapisali Czarnego do Partii Komunistycznej (KPJ), ale jest zbyt rozzłoszczona nieodpowiedzialnym zachowaniem Blacky ego jako męża, aby właściwie przetwarzać tę informację.
Po wypowiedzeniu swoich pijanych pożegnań na noc, Blacky wchodzi do domu, a Marko idzie po uliczną prostytutkę, po czym znika wraz z nią w swoim domu.
PRZYCZEPA Wcześniej publikowane w tej sekcji.
The Belly of Architect Blade Runner Gattaca Metropolis Mój architekt zagubiony w tłumaczeniu The International Equilibrium THX 1138.
On Flux Tylne okno Koyaanisqatsi My Uncle Manufatured Pejzaże Dark City The Fountainhead Baraka Brazil Cube The Lake House The Cook, The Thief, His Wife & Jej kochanek Kliknij na fontannę Lśniący Truman Pokaż Paryż, Kocham cię Gabinet doktora Caligari Życie jest oddechem Powietrznego Batmana Pogarda Wiecznie słoneczne początki bezsennego umysłu w Brugii Komórka na północ od północnego zachodu Piąty element
[hasła pokrewne: zabudowa zagrodowa, ściek uliczny, bramy garażowe rolowane ]

Powiązane tematy z artykułem: bramy garażowe rolowane ściek uliczny zabudowa zagrodowa